Policisté Jihočeského kraje radí: Podzim je tady, zabezpečte své rekreační objekty

10.10.2018
Ilustrační foto
Podzim je tady a s ním pomalé opouštění rekreačních objektů, nezapomeňte je proto řádně zabezpečit na zimu. V našem kraji došlo od začátku roku k více jak 130 vloupáním do rekreačních objektů (chat a chalup). Zloději si z nich při vloupání odnáší různé věci, někdy elektroniku, nářádí, jindy zase potraviny a v některých případech v chatě či chalupě přespí. Vždycky však dojde k poškození zařízení objektu a škody se pohybují v řádech tisíců někdy desetitisíců korun. Svým způsobem můžete i vy, majitelé chat a chalup ovlivnit následky vloupání. Vlastní snahou mu můžete zabránit nebo zmírnit škody.

Poslední případ vloupání do chaty šetří od předvčerejšího odpoledne kapličtí policisté. Neznámý pachatel se tam do rekreačního objektu vloupal během tohoto víkendu a odnesl si bednu piva, láhev tvrdého alkoholu, klobásy a doutníky. Celkem po sobě zanechal škodu za bezmála dva tisíce korun a dopustil se přečinů krádeže a porušování domovní svobody.

Policisté navštěvují rekreační oblasti pravidelně, nicméně není možné uhlídat všechny objekty. Starost o jejich zabezpečení by tak měli mít i sami majitelé. Možností je několik, připomeneme si tedy pár základních rad a tipů jak svůj majetek ochránit.

- Svůj rekreační objekt si zabezpečte především certifikovanými mechanickými prostředky. Např. zodolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice.

- Věnujte pozornost stavebním otvorům, tedy vstupním dveřím oknům a verandám.

- Využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.

- Objekt mějte správně pojištěný proti krádeži, ale i proti požáru.

- Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem, který v chatě máte a cenné věci z rekreačních objektů odvezte.

- Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých lidí a vozidel. Případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie.

- Při podezření z vloupání do chaty, do objektu nevstupujte, neuklízejte a ihned kontaktujte policisty.

- Máte-li v objektu cenné věci, mějte pořízenou jejich fotodokumentaci.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Českokrumlovska